Életének 87. évében, augusztus 15-én elhunyt Harry Harrison, a Rozsdamentes Acélpatkány tizenkét kötetes regényciklus és a Halálvilág-trilógia írója.
Életének 87. évében, augusztus 15-én elhunyt Harry Harrison, a Rozsdamentes Acélpatkány tizenkét kötetes regényciklus és a Halálvilág-trilógia írója.
David Pearson angol könyvtervező 2002 és 2005 között a Penguin Booksnál vált a tipográfián alapuló dizájn gurujává. Az ő művészeti vezetésével készült sorozatokat azóta többen paradigmaváltásként értékelik a könyvborító-tervezés területén. A fiatalember 2002-ben szerzett diplomát a londoni Central St Martin's College of Art & Design tervezőgrafikai képzésén és utána azonnal felvették a Penguinhez, igaz nem tervezőnek, hanem tördelőnek.
Kim Dzsongilt, Észak-Korea korábbi vezetőjét egy szokásos vidéki szemleútján érte a halál tavaly decemberben. A Kim Dzsongil propagandaútjairól készült képeket - amelyeken a korábbi vezető saját szemével győződik meg az ország gazdasági és kulturális "nagyságáról" - a Kim Dzsongil dolgokat néz tumblr blog gyűjti össze. Íme néhány kép, ahol a diktátor figyelmét a könyvek kötik le.
Továbbra is férfiak vezetik a Forbes legjobban kereső írókról készült 2011-es listáját. James Patterson havonta több mint egy könyvet írt, ezzel jelentősen elhúzott a mezőnytől, magasan vezet Stephen King és Janet Evanovich előtt. A dobogósok után már szorosabb a mezőny: Nora Roberts és Danielle Steel például fej-fej mellett végeztek. A listán egy újonc is van: George R.R. Martin Trónok harca-könyveiből 2011-ben 8 millió példányt adtak el, a legújabb részből, a Sárkányok táncából 750 ezer keménykötésű könyv fogyott. Vajon E. L. James Ötven árnyalat-trilógiájának elképesztő sikere hogyan írja át jövőre a helyezéseket?
1. James Patterson: 94 millió dollár
Patterson jövedelme - a lista nagy részével ellentétben - szinte csak a könyvei eladásából származik, kis szeletét képezik a tévés és filmes jogdíjak. 2011-ben 14 új címet publikált.
Oliver Miller a világirodalom tíz nagy művéhez tervezett 8-bites, pixeles borítókat, amelyek az 1980-as évek videojátékait idézik. Miller nagy kedvencei a Sierra kalandjátékok, szerinte a pixelek miatt minden szomorúnak, retrónak látszik.
A British Library szeptember végén teszi közzé Arthur Conan Doyle korábban kiadatlan naplóját, amelyet 1880-ban írt a Hope nevű bálnahalászhajó orvosaként. A veszélyes és véres északi-sarkvidéki kalandok idején Conan Doyle 20 éves volt, egy évet hagyott ki miattuk az edinburgh-i orvosi egyetemen. A most megjelenő Dangerous Work: Diary of an Arctic Adventure ('Veszélyes munka: egy sarkvidéki kaland naplója') színes fakszimile kiadás Conan Doyle kézírásával, vázlataival, a teljes és jegyzetekkel ellátott naplójával, a tapasztalatairól szóló dokumentumokkal és az ezek ihlette fiktív történeteivel. Utóbbiak között találni egy Sherlock Holmes-elbeszélést, a The Adventure of the Black Petert (magyar fordításban: A hajóskapitány), egy sarkvidéki kísértettörténetet és egy újságcikket is.
Paulo Coelho szerint a 20. század legnagyobb regényének tartott Ulysses túlértékelt. Egy brazil újságnak, a Folha de S Paulónak a spirituális író azt nyilatkozta, saját népszerűségének oka az, hogy ő "egy modern író, a kritikusok véleménye ellenére is". "Modern vagyok, mert ami nehéz, azt könnyűnek láttatom, és így tudok kommunikálni az egész világgal" - fejtette ki. Szerinte az írók rossz utat választanak, ha a formát a tartalom elé helyezik. "Az írók ma le akarják nyűgözni a többi írót. Az egyik legtöbb kárt okozó könyv James Joyce Ulyssese, ami pusztán stílus. Nincs benne semmi más. Lecsupaszított, hülyeség" - mondta a lapnak.
"Vannak tiszta és vannak mocskos rendőrök, és én mocskos voltam" - mondja magáról Matthew Scudder, Lawrence Block híres magánnyomozója. Bár Block nem nevezhető radikális újítónak, tömény életműve és a húzósorozatok egyenletes színvonala miatt kétségtelenül beleírta magát az amerikai krimiirodalom történetébe. Nincs olyan rangos díj a szakmában, amit Block ne kapott volna meg, köztük a krimiírók brit életműdíjat, a Gyémánt Tőrt és a Mystery Writers of America által adományozott Grand Master címet. Legnagyobb erősségét a karakterei adják. Az aludni képtelen kém, Evan Tanner történeteinek nagy része az 1960-as években született, Block legnépszerűbb sorozatai az alkoholizmussal küzdő magánnyomozó, Matthew Scudder esetei, illetve a gentleman, könyvmoly betörő, Bernie Rhodenbarr és az egzisztenciális szorongástól szenvedő bérgyilkos, John Keller történetei. Magányos hőseinek természetes közege a bűnnel átitatott nagyváros.
Negyven évvel ezelőtt egy 12 éves oregoni kislány, April Henry úgy döntött, egyik rövid elbeszélését elküldi a népszerű, elismert brit írónak, Roald Dahlnak (Karcsi és a csokoládégyár). Édesapja bátorítására postára adta a kézzel írt mesét egy vonalas papírlapon. A hős egy hat láb magas béka, Herman, aki imádja a mogyoróvajat. Néhány hónappal később képeslap érkezett Aprilnek Roald Dahltól, hogy a titkárnője, a lánya és ő maga is nagyon élvezték a történetet. Nem sokkal később April levelet kapott egy brit gyerekmagazintól, amelyben engedélyt kértek arra, hogy közölhessék a mesét - de a szerző végül soha nem látta nyomtatásban, és abban sem biztos, hogy valóban megjelent.
Napjaink egyik legtúlértékeltebb amerikai írójának, Don DeLillónak tulajdonképpen igazat is adhatunk, amikor egy interjúkérdésre adott válaszában úgy fogalmaz, hogy megítélése szerint a Cosmopolis című könyvéből készült, idén május végén bemutatott rémesen gyenge film "működik", a rendező, David Cronenberg pedig "beletalált". Ha valaki, hát DeLillo egészen biztosan meg tudja ezt ítélni, ugyanis magát a 2003-as regényt is leginkább a fenti szavakkal lehetne jellemezni: a könyv ugyan nem túl mély, még kevésbé eredeti, sőt az átlagosnál izgalmasabbnak sem mondható, ám az amerikai irodalmi közvélemény reakciója alapján kétségtelen, hogy valamiért működik és a szerző valamibe nagyon beletalált. De mégis mibe és hogyan?
Gore Vidal amerikai írót kritikus, nem ritkán lesújtó véleménye miatt Amerika "rossz lelkiismereteként" is emlegetették. Az amerikai irodalom óriásai között tartják számon, Norman Mailer és Truman Capote mellett. Los Angeles-i otthonában hunyt el kedden egy tüdőgyulladás szövődményeiben, 86 éves korában.
A legnagyobb és leghíresebb babaház Mária királynőnek készült unokatestvére, Mária Lujza megrendelésére 1922-ben. Az építését Edwin Lutyens, a kor leghíresebb brit építésze felügyelte, ezerötszáz kézműves három évig dolgozott rajta. A működő mosdók, felvonók és autók mellett egy könyvtár is helyet kapott az 1:12 arányban készült Edward-kori villában, amely kétszáz kötetet tartalmaz 171 szerzőtől. Megtalálhatók benne többek között Arthur Conan Doyle, J. M. Barrie, Thomas Hardy, Rudyard Kipling és W. Somerset Maugham művei is.
Az alábbi infografika azt mutatja meg, hogy az e-könyvek és a táblagépek hatására az amerikaiak többet olvasnak: az e-könyvek tulajdonosai általában évente kilenc könyvvel teljesítenek jobban, mint a hagyományos könyvek olvasói.
Created by: www.OnlineTeachingDegree.com
Nehéz lenne eldönteni, kikhez kíván szólni Gärtner-Kertész Tibor könyve. Nehéz lenne, mert a Nagyapám fegyvert rejteget, jóllehet a történelemről beszél, nem történelemkönyv, nem esszé, nem tanulmány és nem is történelmi regény. A Nagyapám fegyvert rejteget leginkább puha ceruzával kidolgozott korrajz.
Az első grafikai elemekkel illusztrált plakát 1893-ban készült, alkotója Edward Penfield volt, aki a Harper's magazin 1893. márciusi számához készített egy hirdetést, amelyen a tipográfia és a szöveges elemek helyett a grafikára helyezte a hangsúlyt. Az új stílus megjelenése igazi hullámot indított el nemcsak a plakátművészetben, hanem az újságillusztráció és a könyvtervezés területén is. Az 1900-as években a borítókon megjelentek a grafikák, a könyveket népszerűsítő plakátok is izgalmasabbak lettek. Itt van néhány amerikai könyvhirdetés az 1895 és 1911 közti időszakból, a New York-i Közkönyvtár gyűjteményéből.
A csoda szigetei címet viselő, péntek esti olimpiai nyitó show része volt a brit irodalom is. Kenneth Branagh színész, aki Gilderoy Lockhart professzort játszotta a Harry Potter-filmekben, elszavalta Shakespeare A vihar című drámájából Caliban "Ne félj, a sziget tele van zajokkal" kezdetű sorait. (Ez a rész inspirálta az ünnepség rendezőjét, Danny Boyle-t.)
Az Alan Moore által megálmodott Komédiás az egyik legőrültebb hős a Watchmen-képregényekből. A DC Comics előzménysorozata, a Before Watchmen mindegyik karakter múltjának, háttértörténetének szentel egy-egy miniszériát, amelyekhez neves képregényszerzőket kért fel. A Komédiásról szóló, hat részesre tervezett sorozat második részéből a figura Vietnámban töltött idejéről tudhatnak meg többet az olvasók Brian Azzarello író és J. G. Jones rajzoló tolmácsolásában. A képregény szerdán jelenik meg az Egyesült Államokban, előzetesként itt van két borító és három oldal belőle.
A szürke ötven árnyalatáról szóló kritikák, ajánlók mindegyike azt feszegeti, hogy vajon mi tette ezt a könyvet olyan népszerűvé, hogy ilyen rövid idő alatt ekkora eladott példányszámot tudott produkálni. Ezt a kérdést én is nagyon hamar feltettem magamnak olvasás közben, de még a könyv végeztével sem sikerült rájönnöm, hogy mi emelte ezt a regényt a könyvek élvonalába szinte megjelenése pillanatában. Túlságosan elkeserítő válasz lenne, hogyha a regény titka pusztán abban rejlene, hogy szexszel még mindig mindent el lehet adni. Pedig ötszáz oldal, egy hónapnyi történés és körülbelül harminc kimerítő részletességgel bemutatott szexuális aktus után erősen tartja bennem magát ez a feltevés.
David Shankbone: Nick Cave az Upstairs at the Square,
Writers and Artists Mixed rendezvényen olvas fel,
Union Square, Barnes & Nobles könyvesáruház, New York, 2009
Nick Cave (1957), az író valamikor a hetvenes években született meg Melbourne-ben, amikor volt gimnáziumi társaival felvették a Boys Next Door nevet, és már nem csak Lou Reed, David Bowie, Alice Cooper és Roxy Music feldolgozásokat játszottak, de a saját repertoárjuk is alakulni kezdett. A hetvenes évek végétől The Birthday Party néven működtek, elhagyták Ausztráliát és Londonba, majd Nyugat-Berlinbe költöztek. Cave sötét szövegvilága és drámai előadásmódja hamar sikeressé tette a zenekart a berlini underground világban, de az amúgy is nehéz természetű tagok a rengeteg alkohol és droghasználat miatt egyre kevésbé jöttek ki egymással, végül 1984-ben felbomlott a The Birthday Party. Cave még ebben az évben megalapította a Nick Cave and the Bad Seedst, amellyel legnagyobb sikereit érte el. Öt albumuk jelent meg a következő öt évben Berlinben. 1987-ben feltűntek Wim Wenders filmjében, a Berlin felett az égben, később többször is dolgoztak együtt a rendezővel. Aztán Nick Cave íróként is ismert lett.
A Kossuth- és József Attila-díjas Szilágyi István (1938) életműve ugyan nem terjedelmes (négy regénye és négy novelláskötete jelent meg), mégis az egyik legnagyobb tekintélyű magyar szépírónak számít. A hatvanas években jelentek meg első kötetei, leghíresebb regénye az 1975-ben kiadott Kő hull apadó kútba. Ezt követően tíz-tizenöt évente jelentkezett új könyvvel, utoljára 2009-ben a Bolygó tüzekkel, ami főként újraközölt novellákat tartalmazott. 2001-es történelmi regényéért, a 16. században játszódó Hollóidőért átvehette volna a megosztott Magyar Irodalmi Díjat, de visszautasította. A Kolozsváron élő író ritkán jár Magyarországon. Tegnap az I. Nemzetközi FISZ Tábor vendége volt, ahol Molnár Gábor Tamás kérdezte, ennek a beszélgetésnek közöljük a szerkesztett változatát.
Olvashatnak-e 13 éves lányok vámpírregényt? Való-e mamipornó a könyvtárak polcára? Rasszista-e Tintin? Örök kérdés, hogy hol ér véget az irodalom szabadsága. Van olyan regény, ami miatt embereket gyilkoltak meg, van, amelyik bojkottot váltott ki. A politikai korrektség szempontjából egyértelműen problémás művek mellett persze akadnak aránytalánságok is - különösen a gyerekirodalom területén, ahol az éppen aktuális nevelési elveket nem feltétlenül tükrözik a 20. század első felében született klasszikus alkotások. Válogattunk pár példát az elmúlt hónapokból, és két extrém, emlékezetes esetet is tettünk melléjük.
Több száz javasolt szóból közel harmincezer internetes szavazó részvételével választotta ki a Fővárosi Beszédjavító Intézet és a Színes Városért mozgalom a "legszínesebb magyar szót". A nyertes a szabadság lett, az élmezőnyben végeztek még a gyöngy, a buborék, a záporeső, a pirkad, a kanyar, a pitymallat, a tyúkhúsleves, a pipitér, a csoki.
Erotikus töltetet kap többek között a Jane Eyre és a Büszkeség és balítélet egy angol kiadónak köszönhetően. A Clandestine Classics ('Titkos klasszikusok') címen futó sorozatban olvasható lesz például A klastrom titka, a Nemo kapitány és néhány Sherlock Holmes-történet átirata is. Az ötlet pedig mégis honnan máshonnan jönne, ha nem E. L. James mamipornója, az Ötven árnyalat-trilógia hatalmas sikeréből, amiből eddig több mint húszmillió példányt adtak el az Egyesült Államokban és hárommilliót Nagy-Britanniában. Akinek eddig hiányzott, az most olvashatja Jane Eyre és Mr. Rochester heves szexjelenetét, és amit korábban esetleg csak sejteni vélt Holmes és Watson között, arról is részletesen tájékoztatva lesz. A Total-E-Bound kiadó július 30-ától árulja az erotikus változatokat digitális formátumban. A kiadó alapítója, Claire Siemaszkiewicz a The Independentnek elmondta, nem újraírásokról van szó, mert megtartották az eredetei szöveget és szerzői hangot, az egyetlen változás, hogy a korábban „hiányzó részeket” hozzáadták a regényekhez, és száz százalékig meg vannak győződve arról, hogy Charlotte Brontë és Jane Austen könyveinek pikáns változataira van igény a piacon. Siemaszkiewicz hozzátette, hogy a Brontë nővérek könyveiben egyébként is érezni a mögöttes szexuális feszültséget. A felnőtt jeleneteket a kiadóhoz közeli, erotikus történeteket jegyző szerzők írják meg.
A címben idézett Rod Stewart dal, a Baby Jane sorával tömören összefoglalható az a hangulat, amely Sofi Oksanen azonos című regényét jellemzi. A könyv egy olyan zárt világot nyit meg az olvasói előtt, melyet a legfelforgatóbb, mégis tehetetlen szenvedés jellemez. Főhősei többszörösen kirekesztett, marginalizált tagjai a társadalomnak: leszbikus szeretők, akiket depresszív hajlamuk, gyógyszerektől függő életük és pszichés betegségük köt össze. Szubkulturális mátrixukról még egymásnak sem árulnak el információkat. Oksanen Baby Jane-jének pánikbeteg, depressziós hősei egy, a másik megértésére képtelen társadalom tüneteinek hordozói, így tán nem is csoda, hogy saját tetteiket sem képesek befolyásolni.
Kansas City szívében könyves külsőt kapott egy garázs. A projekt a belváros újjászületésének keretében zajlott, a kultikus könyveket idéző borítók mögött az új közkönyvtár parkolója bújik meg. A helyi lakosok szavazhattak arra, melyik könyvekből álljon össze a homlokzat, amit a Dimensional Innovations tervezett.