Itthon még nem adták ki egy regényét sem, Amerikában viszont a legjobb kortárs szerzők között tartják számon Michael Chabont. Új regénye, a Telegraph Avenue szeptemberben jelenik meg, az alkalomra pedig olyan különleges promócióval készülnek, amelyről feltétlenül be kell számolnunk.
A könyv valós helyszínen játszódik: a címben szereplő út az egybenőtt kaliforniai városok, Oakland és Berkeley között húzódik, és ahogy Berkeley, illetve az ottani egyetem (több elhíresült, vietnámi háború elleni tüntetést tartottak az UCLA-n, azaz a Kaliforniai Egyetemen), úgy a Telegraph Avenue is a hatvanas évek ellenkultúrájának emblematikus helyszíne.
A regény két főhőse, Archy Stallings és Nat Jaffe egy, az úton található lemezboltot vezetnek, de megélhetésük veszélybe kerül, amikor kiderül, hogy egy NFL-ből visszavonult játékos, aki egyben az ötödik leggazdagabb fekete Amerikában, a szomszédságukban tervezi megnyitni legújabb megaüzletét. Persze a történetben az egyéni sorsok alakulása mentén még számos konfliktus kialakul, de a könyv kiadója (amely ugyanaz a HarperCollins, ahol Kondor Vilmos regénye is megjelent) a képzeletbeli lemezbolt köré szervezték a kampány csúcspontját.
A Wall Street Journal értesülése szerint 250 ezer dolláros kampány keretben szeptemberben hét napra lemezbolttá alakítják át a Telegraph Avenue-n található Diesel nevű könyvesboltot. A fikcióból a valóságba kerülő üzletet Brokeland Records-nak hívják majd, és privát gyűjteményből származó, használt jazzlemezeket fognak benne árusítani. Közben még egy irodalmi programokat szervező nonprofit intézménynek is tartanak egy adománygyűjtő eseményt, amelyre Chabon díjként egy nyolcsávos magnót és egy, a Telegraph Avenue-hoz készített zenei válogatást ajánlott fel.
Ez utóbbi a könyv e-változatával is együtt jár, ahogy egy interaktív térkép Oaklandről, további videókkal a szerzővel, valamint részletekkel Clarke Peters előadásában, aki nem más, mint Lester Freamon nyomozó a Wire című sorozatból. Oakland amúgy a kalfiorniai független hiphop-színtér meghatározó városa, Chabon pedig itt írt a hiphophoz és a lemezboltokhoz fűződő szenvedélyéről.
Nem ez az első eset, hogy Chabon művének egy-egy alkotórésze a képzeletből kézzel fogható valósággá válik. The Amazing Adventures of Kavalier & Clay című Pulitzer-díjas könyve két Brooklynba menekült cseh zsidóról szól, akik megalkotják az Escapist nevű antifasiszta képregényhőst, a történeten keresztül pedig kibontakozik a képregény-korszak New York-i aranykora. A 2000-ben megjelent könyvben megszülető képregényhős kalandjait néhány évvel később valódi füzetekben is olvasni lehetett. A Dark Horse Comics gondozásában megjelent képregényeket már nem Chabon írta, viszont 2005-ben a “Legjobb antológia” kategóriában elnyerte az Eisner-díjat, az amerikai képregényszakma legrangosabb díját.
A képregényalkotókról évek óta próbál sikertelenül filmet csinálni Scott Rudin, a Wes Anderson-filmek vagy a Social Network - A közösségi háló producere, de ez nem akadályozta meg abban, hogy megvegye a Telegraph Avenue jogait is. Nem először dolgozna Chabonnal, az ő felügyelete alatt született film a kétezerhatszáz oldalas kéziratával és szeretőjével küszködő egyetemi professzort bemutató Wonder Boysból, amelyet itthon is vetítettek a mozik, Wonder Boys - Pokoli hétvége címmel, Michael Douglas és Katie Holmes főszereplésével.